Semi-Automatic Round Bottle Label Machine for Hand Sanitizer Bottle
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Service |
| Warranty: | One Year Except Spare Parts |
Diamond Member Since 2017
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
No571, No 19 of Baiyang Street, Hangzhou Qiantang Area, China(Zhejiang) Pilot Free Trade ...
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- LH1201
- Automatic Grade
- Semi-Automatic
- Application
- Cosmetics, Drinks, Cleaning, Detergent, Skin Care Products, Hair Care Products, Vegetable, Fruit, Fish, Meat, Snack, Rice, Flour, Seasoning, Dairy Products
- Type
- Sticker Labeling Machine
- Driven Type
- Electric
- Classification
- Automatic Wine Labeling Machine
- Transport Package
- Carton Box
- Specification
- 360*63*153mm
- Trademark
- SAIZHOU
- Origin
- China
- HS Code
- 8205590000
Product Description
Semi-automatic Round Bottle Labeling Machine
Introduction:
Specification:
Product show :

Packaging and Transport :
Introduction:
1.This semi-automatic round bottle labeling machine is widely used in the labeling of regular cylindrical objects of φ15-φ90mm, and can realize full-circle/half-circle labeling and automatic switching between single label and double label.
2.Optional positioning device can realize circumferential positioning and labeling; optional coding machine can realize labeling and print production date, expiration date, batch number and other information at the same time, reducing packaging procedures and improving production efficiency.
3.The equipment has high stability, good labeling effect, and labeling accuracy ±0.5mm.
Specification:
| Model | LH1201 |
| Applicable label size | (L)15-320mm, (W) 10-180mm Outer diameter :<=280mm, Inner diameter :<=76mm |
| Applicable bottle diameter | Diameter 15-90mm |
| System speed (Labeling sending speed/Labeling speed ) | 8/min,20-40pcs/min |
| Labeling accuracy | ±0.5mm |
| Air pressure | 0.4-0.7Mpa |
| Weight | 45kg |
| Power | 220V/50Hz/250W |
| Machine size | 995*540*525mm |
Product show :

Packaging and Transport :
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Packaging and Filling Equipment
- Labelling machine
- Semi-Automatic Round Bottle Label Machine for Hand Sanitizer Bottle
Related Categories
Hot Searches
More