Tdfj-160 Food Plastic Jar Container Aluminum Beer Tin Can Sealing Machine
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Service |
| Warranty: | One Year Except Spare Parts |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- TDFJ-160
- Packaging
- Cartons
- Automatic Grade
- Automatic
- Packaging Material
- Plastic
- Application
- Dairy Products, Vegetable, Fruit, Fish, Meat, Snack, Rice, Flour, Seasoning
- Usage
- Outpacking
- Type
- Sealing Machine
- Packaging Material Mechanical Properties
- Flexible Container Sealing
- Material Type
- Lump
- Transport Package
- Carton Box
- Specification
- 360*63*153mm
- Trademark
- SAIZHOU
- Origin
- China
- HS Code
- 8205590000
Product Description
Introduction:
TDFJ-160 manual food tuna can cover sealing machine/seamer manufacturer is used for round iron, glass, plastic, paper cans. The key parts are made by high precision processing equipment to ensure the stability of operation.
Advantages:
1.The machine is good sealing quality, high safety performance, simple structure, easy operation and maintenance, small size, light weight, low noise.Change a little parts can seal different cans diameter,
2.Compared with Pedal and Hand sealing machine, this machine can reduce labor in and defective products caused by human operation.
3.It is a ideal equipment for can factory, small food and beverage factory.
Technical parameters:
| Model | TDFJ-160F |
| Capacity | 25 pcs / min |
| Can diameter | 35-130mm |
| Can height | 39-200 mm |
| Dimensions | 620 * 300 * 690 mm |
| Power | 370w+30w |
| weight | 65kg |
Product show :





Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Packaging and Filling Equipment
- Sealing Machine
- Tdfj-160 Food Plastic Jar Container Aluminum Beer Tin Can Sealing Machine