Cashew Nut Sunflower Seeds Almond Food Packing Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Service |
| Warranty: | One Year Except Spare Parts |
Diamond Member Since 2017
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
No571, No 19 of Baiyang Street, Hangzhou Qiantang Area, China(Zhejiang) Pilot Free Trade ...
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- KDS-160A
- Automatic Grade
- Automatic
- Application
- Dairy Products, Tea, Vegetable, Fruit, Snack, Rice, Flour
- Type
- Filling and Sealing Machine
- Forming Species
- Bag Moulding
- Forming Function
- Forming, Filling, Seal
- Driven Type
- Electric
- Material Type
- Solid
- Packaging
- Bag
- Packaging Material
- Film
- Certificate
- CE
- Transport Package
- Wooden Box
- Specification
- 800*800*1400mm
- Trademark
- SWD
- Origin
- China
Product Description
Small Pellet Peanut Kernel Cashew Nut Packaging Machine
Introduction:
1. The whole machine is compact, firm and reasonable in design;
2. Adopt photoelectric eye control system, stepper motor pull film, reliable, stable performance, low noise;
3. Adopt frequency conversion speed regulation, the operation is more stable, low noise, and the failure rate is low;
4. Fully automatic, from measurement, filling, bag making, date printing, to product output in one time;
5. Adopt the principle of spring pressure, pneumatic cutting, five-pack is more stable.
Application scope :
Suitable for puffed food, peanut seeds, rice, seeds, monosodium glutamate, white sugar, beans, popcorn, biscuits and other granular solid materials packaging.
Specification:




Introduction:
1. The whole machine is compact, firm and reasonable in design;
2. Adopt photoelectric eye control system, stepper motor pull film, reliable, stable performance, low noise;
3. Adopt frequency conversion speed regulation, the operation is more stable, low noise, and the failure rate is low;
4. Fully automatic, from measurement, filling, bag making, date printing, to product output in one time;
5. Adopt the principle of spring pressure, pneumatic cutting, five-pack is more stable.
Application scope :
Suitable for puffed food, peanut seeds, rice, seeds, monosodium glutamate, white sugar, beans, popcorn, biscuits and other granular solid materials packaging.
Specification:
| Model | KDS-160A |
| Packing material | OPP/CPP, /OPP/CE. PET/PE |
| Measuring range | Max600g |
| Bag-making Size | (L)50-200mmx(W)40-150mm |
| Packing Speed | 30-70(bags)/(min) |
| Max WidthOf film roll | 320mm |
| Power Supply | 220v 50Hz 2kw |
| Dimension(mm) | (L)1200x(W)700x(H)1600mm |
| Weight | 300kg |




Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Packaging and Filling Equipment
- Grain and Powder packing machine
- Cashew Nut Sunflower Seeds Almond Food Packing Machine
Related Categories
Hot Searches
- Automatic Packaging Machine Factories
- Food Packaging Machine Factories
- Packaging Machine Factories
- Bag Packaging Machine Factories
- Packaging Machine Supplier
- Packaging Machine Manufacturers
- Packaging Line Packing Machine
- Rice Packaging Machine
- Packaging Tape Machine
- Pellets Packaging Machine Bulkbuy
More